Home · psychologia · Jak przygotować się do wizyty u psychologa?

Jak przygotować się do wizyty u psychologa?

Z pewnością każdy, kto ma takie doświadczenia za sobą, zgodzi się co do tego, że jeśli chodzi o podjęcie psychoterapii, to zdecydowanie najtrudniejszym krokiem jest zdecydowanie się na to i wybranie się na pierwszą wizytę. Czasem nawet niektórzy uznają, że najtrudniejsze jest umówienie się na wizytę, gdyż kiedy już termin jest ustalony, wiadomo już, że klamka zapadła, a poza tym ma się poczucie, że już zrobiło się ten pierwszy krok.

Bez wątpienia więc najważniejsze jest w ogóle to, by się przełamać, a wcześniej jeszcze – uświadomić sobie i szczerze powiedzieć, że ma się problem. Bez podjęcia tych wszystkich ważnych decyzji nie uda się pozbyć zaburzeń psychicznych, bez względu na to, czy są one poważne, czy nie. A co, kiedy już zapadnie decyzja, że rozpocznie się psychoterapię?

Ważny komfort

Bez wątpienia najważniejszą sprawą podczas wizyty u psychologa jest poczucie komfortu. Pacjent musi mieć komfortowe warunki, by mógł się zrelaksować, otworzyć, a przede wszystkim – zaufać terapeucie, bez tego bowiem nie powiedzie się żadna terapia. Każdego psychologa oczywiście szkoli się w taki sposób, by potrafił wzbudzać zaufanie, umiał słuchać i sprawiać, by pacjenci chcieli się przed nim otwierać, każdego też obowiązuje tajemnica lekarska, niemniej jednak niezależnie od tego pacjenci nie zawsze czują się komfortowo w poszczególnych miejscach, sytuacjach i wobec terapeutów. Jeśli trafi się do danego gabinetu i czuje się jakiś dyskomfort, powodowany albo przez otoczenie, albo przez osobę terapeuty, na pewno nie warto się zmuszać. W ten sposób można pogłębić swój stres, a nawet dany problem, a przy tym zniechęcić się do psychoterapii, nawet na tyle, że całkiem się z niej zrezygnuje. Co więc zrobić? Szukać innego gabinetu, aż do skutku. Osoby, które nie mają wielu możliwości, bo nie ma w pobliżu ich miejsca zamieszkania wielu poradni, mogą zdecydować się na skorzystanie z takich usług przez Internet. Jest to nie mniej efektywne, a daje wspaniały komfort.

psycholog warszawa

Jak wygląda wizyta?

Osoby wybierające się do psychologa zwykle czują się tym podenerwowane i chcą wiedzieć, co czeka je kiedy już znajdą się w gabinecie. Na pewno nie można denerwować się na zapas, a nawet w ogóle nie ma do tego powodu, bo przecież psycholog jest po to, by pomóc, a nie zaszkodzić i tylko tego można spodziewać się po wizycie w takim miejscu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by poczytać o tym, jak wygląda wizyta, w Internecie, ponieważ można będzie dowiedzieć się, czego można się spodziewać, a także przygotować sobie odpowiedzi na podstawowe pytania, nastawić się na nie psychicznie itp. Warto także zastanowić się, na czym dokładnie polega problem, jakie pytania chce się zadać terapeucie (na przykład o prognozowany czas terapii) i dlaczego w ogóle chce się podjąć psychoterapię, na przykład jeśli chodzi o oczekiwane rezultaty.

25.01.2017. 22:08